bezpečnost PC


Bezpečnost PC

    O zabezpečení PC se toho už hodně napsalo. Na jedné straně skupina lidí napadajících svými výtvory Vaše PC, na druhé "milé" firmy, které se snaží Váš počítač zabezpečit a ochránit. Co k tomu říct. Nenapadlo to už někoho z Vás, čtenářů těchto stránek, že jde vlastně o hanebný obchod s námi uživateli PC? Kdyby někdo nevyráběl viry, trojské koně, nekalý reklamní software, kterých se tak bojíme a  těžko odstraňujeme, nebylo by ani "těch hodných" firem, co nám dodávají ochranu před tímto druhem nekalé činnosti. Tyto dvě protistrany se velmi potřebují. A nakonec to všechno zaplatíme my. No někdo je musí živit. A věřte, že to jsou velké peníze, které tečou tímto kšeftem.
    Jenže s tím asi nic moc neuděláme. A tak se musíme podívat po nějakém tom antiviru, Firewallu či programu na odstranění reklamního softwaru. Jelikož nejsme všichni z těch bohatých co si mohou vše zaplatit, pokusím se zde uvést několik dobrých programů které jsou za určitých podmínek zdarma.

Pro Vaši kontrolu jak máte zabezpečený počítač zkuste tento odkaz

 

Avast antivirus (http://www.avast.cz)

    Tento český antivirový program patří, alespoň si to myslím mezi ty lepší. Ve verzi Home je zcela zdarma. Lze používat k ochraně samostatných stanic, ne serverů. Je zákaz jej používat k výdělečným činostem (firmy atd.)
    Program si stáhnete na výše uvedené adrese v sekci - ke stažení. Instalace je zcela jednoduchá, ke konci po vás bude žádat licenční číslo. To získáte registrací na stránkách programu. Bude vám zasláno na váš email. Platnost čísla je jeden rok, poté se musíte zaregistrovat znovu.
    Program permanentně hlídá mailové klienty (příchozí i odchozí poštu), webový prohlížeč, programy pracující v P2P sítích (DC++, Bitcomet, Kazza atd.). Kontroluje samozřejmě data tekoucí v pc (hardisk, CD - DVD mechaniky, diskety atd.). Pokud nalezne vir, podá návrh řešení: smazat, uložit do truhly.
    Některé viry však systému tvrdí, že by jejich smazáním došlo k poškození systému a proto nejdou smazat. Co s tím? Avast má řešení. Spusťte hlavní okno programu (viz.obrázek) a tlačítkem vlevo nahoře otevřete menu. Tam vyberte Naplánovat test po restartu. Po restartu pc naběhne nejprve Avast, otestuje data v pc, pokud něco nalezne smaže (po vašem souhlasu) a teprve potom nastartuje normální prostředí Windows.
    O aktualizaci databáze virů nemusíte mít starost. Pokud se připojujete k internetu tak si jí program sám stáhne (pokud tak máte nastaveno). Pokud vyjde nová verze programu stáhne se a nainstaluje také sama. Pokud internet nemáte, jsou aktualizace většinou na CD časopisů s počítačovou tématikou. (Computer, Svět počítačů, Počítač pro každého atd.). 

 

Zde může být Vaše reklama
Velikost pole až 650x100pix
za poplatek 25Kč měsíčně, pro další informace klikněte
ZDE
(pole 2)

 

Sunbelt Kerio Personal Firewall (http://www.sunbelt-software.com/Kerio.cfm)

   Firewall v českém překladu ohnivá zeď. Program, který hlídá spoustu věcí. Mezi nimi i odkud se která aplikace spouští, instalace nových programů, způsob připojení k internetu, vstupní i výstupní data mezi programem a internetem atd. Jedním z mnoha firewallových programů je program  Sunbelt Kerio Personal Firewall. Pro domácí stanice je zdarma. Prvních 30 dní běží v plné verzi, potom, pokud nedojde k placené registraci, jsou omezeny některé jeho funkce. Pro domácí stanice však dostačuje. Mezi omezené funkce spadá: blokování vyskakujících oken (dnes blokuje téměř každý slušnější internetový prohlížeč), blokování Java a VB skriptů a blokování reklam. Program je plně v češtině.
Uživatelé Windows XP, mající nainstalován balíček SP2, si mohou říkat: Na co další program běžící na pozadí, zatěžující provoz mého pc, když Windows XP SP2 už firewall obsahuje. Já odpovídám: Máte pravdu, ale POZOR. Tento firewall je pouze pasivní. Tj. nehlídá data odcházející ven z pc do internetu. Nejsou chráněna vaše čísla kreditní karty, hesla a další informace které by mohly být poslány z vašeho PC k hakerovi.
  
Program si stáhněte na výše uvedené stránce.Po kliknutí na Download se otevře další stránka, z té zvolte odkaz  z pravého (modrého obdelníku). Spustí se stahování Kerio.exe. Pokud si nevíte rady, klikněte zde.
    Instalace je jednoduchá. Jsou dvě možnosti. Instalace, kde je automatická ochrana, program se už více nedotazuje a instalace ve které se program učí. Tu druhou používám a raději zde uvedu její průběh:
V první řadě musíte být přihlášeni s uživatelskými právy správce systému (u Windows XP Profesional např účet Administrator). Jinak instalace nepůjde spustit. Postup "klikání": Next, I accept (potvrzení souhlasu), Next, Next (cestu instalace nejlépe ponechat), zvolit Advanced (Learning mode), Next, Install, Finish. Bude vyžádán restart pc. Potvrďte (Yes). Pokud budete po restartu pc informováni o odblokování programu, potvrďte odblokování.
   Nastavení, ovládání programu, je celkem jednoduché. Nejprve Vám doporučuji zaktivovat českou nápovědu. Postup: Otevřete adresář programu, pokud jste ponechali cestu instalace naleznete jej zde:C: Program files:Sunbelt Software: Personal Firewall. Odtud smažte soubor anglické nápovědy: kpf4-en.chm.
V liště u hodin najdete ikonku ve tvaru štítu. To je ikona programu. Kliknutím pravým tlačítkém na ní se otevře menu. Zvolte Konfigurace. Dostanete se tím do nastavení programu. Ve spodu okna je tlačítko nápovědy. Dále pokračujte dle ní.
Jelikož jsme nastavili při instalaci mód učení, budou na Vás při spouštění vašich programů vyskakovat upozorňovací okna (viz spodní obrázek). V něm se dozvíte co a kde se chce otevřít, spustit či připojit. Informace můžete rozšířit kliknutím na podrobnosti. Poté se rozhodněte zda operaci povolíte či zakážete. Pokud jste si jisti, můžete zatrhnout čtvereček a vytvoříte pravidlo pro danou operaci, kterým se bude firewall nadále řídit. Změnu či zrušení tohoto pravidla můžete pak provést jen v konfiguraci firewahllu. (Konfigurace - karta Aplikace).
Další informace v nápovědě k programu. Ke stažení také zde.


Okno programu

 


Dotazovací okno

 

Ad-aware 2007 (www.lavasoft.com)

   Zpomalil vám z ničeho nic internet? Načítají se stránky jako šnek? Asi máte v pc nataženo mnoho odpadu. Jde převážně o reklamní software, který o vás sbírá informace typu kam a kdy se připojujete, ale i nebezpečnější věci jako kopírování hesel vkládaných pro přihlášení do různých služeb. Tyto programy nejsou vidět, ale tím že neustále odesílají informace, blokují nebo zpomalují vstup informací, které potřebujete. Co s tím? K odstranění tohoto škodlivého softwaru můžete použít program Ad-aware.
Práce s programem
Program stáhnete na výše uvedené adrese nebo přímo zde. V době psaní jsem nenalezl funkční češtinu. Program běží v angličtině ale ovládání je celkem jednoduché.

Ke spuštění vyčištění vašeho pc postupujte takto:
Po otevření okna programu máte na výběr dvě možnosti. Update - provede kontrolu a případnou aktualizaci programu
                                                                                      Scan Now - provede kontrolu vašeho pc.
Provedení kontroly: Kliněte na tlačítko Scan Now, Vyberte druh skenování - Smart (rychlý) scan, Full (kompletní scan celého pc) scan a Custom scan (vyberete sami soubory či disky k testování. Pak už klikněte na tlačítko scan a kontrola se spustí.
Po skončení testu se v okně objeví výsledek na třech kartách. Critical object, Privaci object a Log file. U prvních dvou karet zaškrtněte čtverečky, tedy pokud se tam objevili a na každé kartě zvlášť zvolte položku Restore ke smazání nalezených "infikovaných" souborů. Poté klikněte na tlačítko Finish a kontrola a vyčištění vašeho pc je hotovo.

Ke stažení na výše uvedené adrese nebo přímo zde.

 

Spyware Terminator (http://www.spywareterminator.com)

Vyčistěte Vaše pc od reklamního softwaru. Tento program testuje systém, registry a soubory. Možnost nastavení kompletní i volitelné kontroly. Možnost aktualizace. Karanténa pro infikované soubory. Plánování testů.
Program v češtině.
Ke stažení zde.