Foto

Fotografie. Skončila doba kinofilmu a přešli jsme na digitalizaci. Cena digitálních fotoaparátů stále klesá, zlepšuje se i kvalita fotografií pořízených pomocí mobilních telefonů. Skončila doba dlouhého čekání na výsledek vaší snahy. Dnes ho vidíte už na displeji fotoaparátu a můžete se hned rozhodnout se zda snímek vymažete nebo ponecháte k dalšímu zpracování. Buď jej můžete odevzdat do fotolaboratoře a vyzvednout si hotové fotografie a nebo, pokud vlastníte počítač, jej dále digitálně zpracovat. Ať už jen jednoduše změnit velikost snímku, či odstranit "upíří" oči, nebo použít další složitější operace. K tomu však potřebujeme nějaký ten software. Na profesionální programy však nejsou finance. O tom jak si poradit bez peněz se dozvíte v této kapitole.

Digital Camera Speed (http://www.slosar.sk/digital-camera-speed

Program Digital Camera Speed je určený pro měření rychlosti digitálních fotoaparátů. jde o stopky přizpůsobené specifikací uvedeného měření. Důraz je kladený na odečítání měření focením, kdy je naměřený čas zachycený na exponovaném snímku.
Software je ve slovenštině, lze nastavit i češtinu. Obsahuje podrobnou nápovědu.
Program pracuje na Microsoft Windows 95/98/ME/NT4/2000/XP (doporučený Microsoft Windows 2000/XP).
Ke stažení zde.

 

Zde může být Vaše reklama
Velikost pole až 650x100pix
za poplatek 25Kč měsíčně, pro další informace klikněte
ZDE
(pole 7)

 

Měnič data a času souborů JPEG (http://jpgtime.learsy.com/czech)

Špatně jste si nastavili datum ve vašem fotoaparátu? Teď máte místo silvestrovských fotek velikonoční? Co s tím? Tento program Vám pomůže. Umí změnit Exif údaje. A to nejen u jednotlivých fotografií, ale i hromadně.
Jak na to? Program je v češtině, tak by to mělo být snadné. Nejprve kliknete na tlačítko Vybrat složku. Vyberete složku ve které máte uložené fotografie. V hlavním okně se vám ukáže seznam fotografií ve složce. Zde označíte jednu, nebo více fotografií, u kterých chcete provézt změnu. Pomocí šipek v horní části okna programu, můžete změnit časové údaje. Data uložíte tlačítkem Zapsat čas do souborů.
Program je zdarma. Ke stažení na výše uvedené stránce, nebo přímo zde

 

Zoner Media Explorer (www.zoner.cz/software)

Tento program patří k těm profesionálním. S určitým omezením ať už časovým nebo počtem funkcí, jej lze využívat zdarma pro domácí účely. Program obsahuje jak základní funkce, jakými jsou: změna rozměrů, doladění expozice a barev, vytvoření prezentace. Mezi další funkce patří i publikování fotografií na webu, vypálení foto cd a také odeslání fotografií prostřednictvím internetu do fotosběrny. K posledním 2 funkcím je potřeba doinstalovat ještě nějaké doplňky. Program si o ně sám řekne. Je napsán v češtině, tak by neměl být problém jej pochopit. Kompletní informace naleznete na výše uvedených stránkách. Pokud si nebudete vědět rady můžete se samozřejmě obrátit i na mě. Program pro domácí účely, můžete zdarma používat ve verzi 5 Classic. Některé funkce jsou omezené. Ostatní verze programu si lze bez omezení funkcí vyzkoušet po dobu 30ti dnů. Verzi 5 Classic můžete stáhnout také přímo zde.

 

IrfanWiev (http://www.irfanview.net, http://www.irfanview.cz)

Tento prográmek, ač zabírá na disku pouhých 1,37MB, patří svými funkcemi mezi ty lepší. Pomocí něj můžete snímek otáčet, určit počet barev, upravit jas a kontrast, případně i zaměnit barvy. Mezi další funkce patří i doostření snímku, redukce červených očí a možnost použít na snímek různé efekty. Hotové fotografie pak můžete sestavit do prezentace včetně podkreslení hudbou. Presentaci můžete uložit do souboru, případně vypálit v programu na cd.
Základní jazykem programu je angličtina. Češtinu lze stáhnout a doinstalovat. Nápověda je však v angličtině.
Instalace je jednoduchá. Během ní si můžete vybrat, který uživatel bude program používat a které typy souborů se mají v programu otevírat.
Program stáhnete na výše uvedených stránkách. Pro češtinu využijte české verze stránek.