PC noviny

datum vydání: 18.10.2008

Nvidia: Problém s vadnými čipy nabírá na rozměrech

V srpnu jsme informovali o tom, že některé grafické čipy od Nvidie určené pro přenosné počítače mohou být vadné a přehřívat se. Problém se měl týkat hlavně notebooků od HP a Dellu, ovšem nyní informovala společnost Apple, že i její MacBooky Pro jsou zasažené stejnou chybou.
celý článek


Intel uvádí nejvýkonnější řadu SSD disků Extreme


Společnost Intel začala na trh dodávat své nejvýkonnější paměťové jednotky SSD, Intel X-25E Extreme SATA Solid-State Drive, určené především pro servery, pracovní stanice a systémy datových úložišť.

Disky jsou založeny na technologii SLC (50nm single-level cell) NAND flash a systémy vybavené těmito jednotkami nebudou zatíženy výkonnostními omezeními konvenčních disků. Redukcí celkových nákladů na firemní infrastrukturu, chlazení a energie mohou SSD jednotky více než pětinásobně snížit celkové náklady na vlastnictví (TCO) podnikových aplikací.
celý článek

 

Ve světě stále řádí zloděj citlivých dat, v Česku adware

Zářijová analýza ThreatSense.Net, statistického systému společnosti Eset, odhalila, že nejvíce detekcí zaznamenal opět malware označovaný jako Win32/PSW.OnLineGames. V Česku virová laboratoř Esetu nejvíce zachytávala agresivní adware (nevyžádanou reklamu). Dle statistik se globálně i v Česku čím dál více šíří trojské koně využívající k napadení počítače hudební soubory.
celý článek

Wifi na Acer Extensa 5220 - 3............

Chtěl bych tímto článkem upozornit na zjištěnou vadu wifi karty notebooku Acer Extensa 5220 - 3......
Karta není schopna chytat sítě na kanálech od 12.kanálu výše.
Než budete kupovat jakýkoliv notebook s wifi, ověřte si kolik kanálů je schopna karta zachytit. Nechte si to otestovat prodejcem, nebo pokud už máte notebook doma, nalaďte si na svém wifi routeru vyšší kanál než 11 a zkuste zda notebook Vaši síť zachytí. Pokud ne, doporučuji reklamaci u prodejce či přímo výrobce.
Jako důvod reklamace můžete uvést třeba že : Váš poskytovatel wifi intenetu začal vysílat na 12. nebo 13. kanálu a notebook jeho síť nenajde. Stejný notebook kamaráda, akorád o půl roku starší, síť spolehlivě chytí.
U výše zmiňovaného notebooku, číslo wifi karty obsahovalo číslo 12, mám vyzkoušenu úspěšnou reklamaci přímo u Aceru. Zavoláte si na tel.č. +420 531 027 777 viz odkaz , řeknete jim výrobní číslo, datum koupě, u které společnosti jste koupil. Bude Vám sděleno číslo opravy a posláno auto od společnosti PPL. Notebook zabalíte se vším tak jak jste jej zakoupili, přiložíte číslo opravy, kopii faktury a odevzdáte PPL. Na stránkách Aceru viz www.acer.cz, si pomocí čísla opravy můžete ověřit jak je na tom Vaše reklamace. Totéž můžete udělat na výše uvedeném čísle. Oprava notebooku trvala 1 týden. Byla vyměněna wifi karta.

 

 

 

PC noviny

speciální vydání XP SP3

datum vydání: 16.5.2008

SP3 pro Windows XP byl uvolněn


Vytisknout článek Poslat přátelům
 

Microsoft začal šířit SP3 pro všechny podporované jazyky včetně češtiny. Většině uživatelům by měla být aktualizace nabídnuta pomocí Microsoft Update.

Windows XPPřed pár týdny Microsoft oznámil dokončení SP3 pro Windows XP. Nyní je service pack uvolněn pro všechny podporované jazyky. Celková velikost balíčku je  310 MB a českou verzi můžete stahovat z Windows Update nebo ze Stahuj.cz.

SP3 obsahuje kromě všech již vydaných záplat také nové funkce a programy, které modernizují systém. Instalaci SP3 ale stahujte pouze pokud nevyužíváte  RMS (Microsoft Dynamics Retail Management System), se kterým má nový SP problémy. Oprava by měla být dostupná v brzké době.

 
Zdroj: Živě, Microsoft, CDR

 

Windows: SP3 problém


Vytisknout článek Poslat přátelům
 

Nedávno uvolněný SP3 pro Windows XP způsobuje v některých případech náhlé restartování počítačů.

Několik minut poté, co byla vydána aktualizace SP3 pro Windows XP, došlo k hromadným restartům stovek počítačů na celém světě. Mnozí uživatelé tohoto OS se nestačí divit a zahrnují hotline zákaznickou linku společnosti Microsoft stížnostmi a  dotazy.

Problém by to nebyl tak velký, kdyby nebyl restart systému opakovaný. Jediné, co mnohým pomohlo k okamžitému návratu k činnosti a práci, byla funkce Obnovení systému.

Na vině je dle sdělení RMS (Microsoft Dynamics Retail Management System). Oprava chyby bude okamžitě zahrnuta do nejbližší dávky Windows update.

Jak jsme vás již informovali v aktualitě SP3 pro Windows XP uvolněn, tak bylo doporučeno, aby aktualizace nebyla stahována pokud je RMS systémem využíván, protože SP3 s ním má kolizní problém. Bohužel tato informace minula mnohé uživatele (neví, nečtou, nezajímají se a přepínají) a tak došlo k tomu, před čím bylo jasně varováno.

Prostřednictvím Windows update měly být dle sdělení Microsoftu odfiltrovány počítače využívající RMS, kterým by do doby, než bude k dispozici oprava této chyby, nebylo umožněno stažení SP3 (zřejmě k tomu nedošlo).

 
SP3: Chyba. Zdroj: http://msinfluentials.com/
 

Podle sdělení Jespera Johanssona, bloggera specializující se na Windows, se z části jednalo o problém, který se týkal pouze strojů s procesorem od AMD.

zdroj: TheRegister, Msinfluentials

 

 

PC noviny

datum vydání: 16.4.2008

Service Pack 1 pro Vistu konečně i v češtině!
I když SP1 pro operační systém Windows Vista je hotový již asi dva měsíce a oficiálně byl uvolněn ke stažení v polovině března, většina českých uživatelů s instalací čekala na lokalizovanou verzi. Ta se objevila v tomto týdnu a lze ji stáhnout ze stránek Microsoftu.

Konkrétně je to z centra Stažení softwaru a k dispozici je 32bitová i 64bitová verze. Jak jsme u Visty již zvyklí, tento systém není žádný „drobeček“, a tak ani první servisní balíček pro něj není zrovna nejkratší. 32bitová verze má přesně 544.3 MB a přes připojení rychlostí 256 kbit/s jej budete stahovat 4 hodiny 51 minut. 64bitová verze pak má 873 MB a rychlostí 256 kbit/s by se stahovala ze stránek Microsoftu 7 hodin a 46 minut. Kdyby jste se připojovali přes telefon rychlostí 56 kbit/s, trvalo by to dokonce 35 hodin a 29 minut.
celý článek

Podvody na internetu: Muži se nechají okrást více než ženy
Podle výsledků analýzy on-line podvodů za uplynulý rok byli uživatelé na internetu v nahlášených incidentech okradeni dohromady o 239 milionů dolarů. Zajímavé je, že muži při těchto podvodech většinou utrpí výrazně větší ztrátu než ženy.

Americké Internet Crime Complaint Center zveřejnilo ve spolupráci s FBI výsledky analýzy on-line podvodů v minulém roce. 206 000 nahlášených podvodů ukázalo, že muži při těchto podvodech utrpí až o třetinu větší ztrátu než ženy.
celý článek


Internet stojí před hrozbou kolapsu
Podle některých expertů stojí internet před novou globální hrozbou. Nejedná se o nový typ zákeřného viru nebo trojského koně, ale měděné kabely již nejsou schopny zvládnout nápor přenášených dat. Zejména velké servery, jež poskytují na svých stránkách nejrůznější videa, jako například YouTube, velmi zatěžují kabelovou síť.

Podle odhadů odborníků by se bez investic do nových technologií mohl internet během dvou let zhroutit. Problém je zejména v tom, že měděné sítě byly projektovány pouze pro hlasová volání a ne pro datové přenosy.
celý článek


Internetová abeceda: F jako falzifikáty
Falzifikáty neboli padělky jsou předměty, které mají vzbudit zdání jiné, obvykle cennější originální věci. Kde o nich na internetu nalézt více? Poradíme vám.

Nejčastěji se padělají umělecká díla a peníze. Padělkem je například obraz namalovaný tak, aby vypadal jako dílo známého mistra nebo dokument, jenž předstírá jiného autora nebo stáří. Účelem vytvoření padělku je buď finanční obohacení nebo získání slávy a věhlasu. Z české historie jsou známé například falešné Rukopisy Královédvorský a
celý článek

Service Pack 3 pro Windows XP prý tento měsíc
Redakcím některých serverů (Tech ARP a Neowin.net) se dostala do rukou interní plánovaná data vydávání Service Packu 3 pro Windows XP. Ta vypadají přibližně takto:

* od 14. dubna 2008 (čili už od pondělka tohoto týdne) je k dispozici podpora pro SP3 pro Windows XP
* 21. dubna 2008 jej dostanou OEM výrobci a firmy s Volume License a k dispozici bude také pro Connect, MSDN a TechNet předplatitele, zatím jen v angličtině a dalších nezajímavých jazykových mutacích
* 29. dubna 2008 se dostane finální SP3 na Windows/Microsoft Update a bude ke stažení na Download centru
* 5. května 2008 by měl být SP3 dostupný i v dalších jazycích, a to včetně českého.
celý článek

Windows XP SP3 : Microsoft opravil kritickou chybu
Service Pack 3 pro Windows XP prodělal důležitou opravu ještě před svým vydáním. Microsoft v něm totiž opravil chybu, která některé počítače při instalaci posílala do smyčky nekonečných restartů, ne nepodobných problému, který hlásili uživatelé Service Packu 1 pro Vistu v únoru.

Tuto chybu se také podle dostupných zpráv snažili využít útočníci, proto na ní Microsoft minulé úterý vydal záplatu. Podle zpráv uživatelů se počítač restartoval hned po provedení update na SP3 a zacyklil se tak ve smyčce rebootů, neboť po opětovném naběhnutí systému došlo k dalším restartům.
celý článek


Kupony na MHD bude DP od srpna prodávat přes internet

Praha - Cestující pražské hromadné dopravy nebudou muset při nákupu kupónů stát ve frontách u okének prodejních míst. Od poloviny letních prázdnin si totiž budou moci koupit kupon pomocí internetových stránek Dopravního podniku hlavního města Prahy. Novinářům to na tiskové konferenci řekl marketingový ředitel podniku Jan Svoboda.

 

 

PC noviny

datum vydání: 15.3.2008

Mobilní čtyřjádro Intel po prázdninách
Osvědčené zdroje přímo od taiwanských výrobců přinesly do redakce serveru DigiTimes informaci, že první mobilní čtyřjádro Intel Core 2 Extreme QX9300 se objeví až ve třetím kvartálu, nebude to tedy asi dříve jak po prázdninách. Původně se z prvních zpráv o mobilním čtyřjádrovém Penrynu-QC z října loňského roku uvažovalo s nejzazším termínem někde ke konci června, ale asi se objevily nějaké ty problémy, nebo zasáhlo marketingové oddělení.
celý článek

AGP hotfix pro Catalyst 8.3
Že je AMD podpora AGP karet skrze jejich Catalyst ovladače je slušně řečeno mizerná, asi netřeba nikterak zdůrazňovat. Už od loňského září se táhne problém s Direct3D v DirectX hrách, který se projevoval problémy a přímo neschopností spustit dxdiag ve Windows XP i Vista, zprávou „Direct3D Failed to Initialize“ a nastavením Windows Experience Index pouze na hodnotu 1.0. Zbystřit by tedy měli především majitelé AGP karet Radeon HD 2600 a HD 3850, problémy ale vyřeší i uživatelům starších karet od X1950 po X300 a pamatováno je až na Radeon 9500. Ještě je třeba říci, že tento problém se objevuje právě až od Catalystů 7.9, používáte-li starší a vyhovují-li vám, není třeba nic instalovat. Když už se ale rozhodnete, musíte mít nejdříve Catalyst 8.3 a teprve pak použít tento hotfix. AMD nabídlo opravu pro tyto platformy:
celý článek


Červi přes Bluetooth jsou jako chřipkové viry
Odborník na infekční choroby Christopher Rhodes z londýnské Imperial College a výzkumník Maziar Nekovee z BT ukázali na příkladu pokusných (neškodných) červů, že šíření červů mezi mobilními zařízeními komunikujícími přes protokol Bluetooth a šíření chřipkových virů lze popsat stejným matematickým modelem.

Výzkum z části navazuje na analýzu, jak se škodlivý kód může šířit v sítích WiFi (viz starší článek na Computerworldu). V tomto případě se ale na rozdíl od statické wifi sítě uvažovala bezdrátová zařízení, která se pohybují spolu s uživateli.
celý článek


Pozor na falešné maily od "České Spořitelny
V několika minulých dnech jsou majitelé emailových stránek zahlcováni českoruskými maily vyžadujícími opravu údajů ve službě ČS - Servis 24. Po kliknutí na odkaz se otevře kopie stránek České Spořitelny. V žádném případě nevyplňujte žádné údaje. Když se budete přihlašovat na stránky ČS zkontrolujte si nejprve adresu stránky, která se Vám zobrazila.
další info


Test Windows XP a Windows Vista SP1 – které jsou rychlejší?
Podle posledních testů, které si objednal Microsoft u společnosti Principled, se překvapivě ukazuje, že výkon Windows XP je víceméně srovnatelný s výkonem Visty s nedávno dokončeným Service Packem 1. V některých operacích vede jeden systém, v jiných druhý, avšak rozdíly nejsou nijak výrazné.

V uskutečněném testu se ukázalo, že Windows XP byly rychlejší v 61 % uživatelských operací než Windows Vista a ve 46 % operacích, zaměřených na obchod. Jednalo se o připravené balíky testů, které měly obsahovat nejčastěji využívané funkce ve zmíněných oblastech. Testy probíhaly na čtyřech počítačích - konkrétně na dvou desktopech (Dell XPS 600 a HP d4100e), notebooku Dell XPS M170 a na tabletu Toshiba Tecra M4. Bližší konfugurace nebyla uvedena.
celý článek

Jak se vyvíjelo uživatelské prostředí Office 2007
Někomu se líbí, někomu ne, někomu vyhovuje a jinému zas vyloženě vadí. Nemluvíme tu nyní o Windows Vista, ale o Office 2007 a konkrétněji o jejich uživatelském rozhraní. To prošlo největší změnou v historii tohoto balíku a rozhodně neuškodí se dozvědět, proč vlastně Microsoft k takovému kroku přistoupil, jakým způsobem dospěl zrovna k takovémuto rozhraní a co všechno tomu předcházelo. Jistě, útržků na toto téma jste možná už viděli či slyšeli dostatek, ale zatím to nikdo nepopsal tak detailně a souhrnně jako Jensen Harris z Office 2007 design teamu na přednášce na Microsoft MIX08.
celý článek

Další testovací verze prohlížeče Firefox 3.0 vypuštěna!
Společnost Mozilla, která v poslední době usilovně pracuje na dokončení svého prohlížeče Firefox verze 3.0, vydala tento týden další testovací verzi, tentokrát s označením beta 4. Množství změn v ní je opravdu úctyhodné a oproti verzi beta 3 se jedná o výrazný krok kupředu.

Původně měla být verze beta 4 poslední před vydáním finální verze Firefoxu 3.0, ale podle slov tvůrců bude potřeba doladit ještě několik věcí a bude nutné proto vydat ještě pátou a snad již poslední betaverzi. Nyní je na týden zmražen další vývoj kódu Firefoxu, aby se získalo dostatečné množství podnětů a reakcí uživatelů, a vývojáři je následně mohli do kódu zapracovat.
celý článek


CeBIT 2008: Scythe Giant Ninja - další monstrózní chladič
Ještě z nedávno skončeného CeBITu vám dlužíme zmínku o posledním vskutku zajímavém chladiči japonské firmy Scythe. Giant Ninja je/bude (?) novým přírůstkem do firemní řady, tentokrát však jde opět o monstrózní chladič, který má šanci „trhat socket z desky“. Pod souborem deseti heatpipe, 32 obrovských měděných žeber a schopností prý uchladit pasivně až 100 W tepla.
celý článek


Acer přichází s HD video notebooky
O chystaných noteboocích Acer se zaměřením na HD video jsme psali už asi před měsícem, nyní se už můžeme opřít o nějaká konkrétní data. Mimo slibovanou podporu Blu-ray budou mít notebooky Aspire 6920 i zajímavý design s tzv. „CineDash“ multimediální konzolí.

Řada notebooků Aspire 6920 bude mít 16palcový širokoúhlý displej s rozlišením 1920×1080 nebo 1366×768 s odezvou 8ms a později se objeví o 18palcový. Opravdu bude nabízena i Blu-ray mechanika, pochopitelně v kombinaci s vypalováním DVD, zvykněmež si tomu říkat Blu-ray combo, zákazník ale může volit i levnější DVD vypalovačku bez Blu-ray. Když už jsme u toho ukládání dat, notebook bude mít pevný disk s kapacitou až 320 GB s možností přidat si ještě jeden a mít je i v RAIDu u varianty s 18palcovým displejem (s označením Aspire 8920), dva paměťové sloty se pak dají osadit až 4 GB DDR2 pamětmi na 667 MHz. Vše bude řídit procesor Intel Core 2 Duo na čipsetu Intel PM965 Express spolu s grafickou kartou nVidia GeForce 9500M GS s až 1 GB TurboCache (s vlastními 512 MB GDDR2), pochopitelně i s HDMI výstupem s HDCP. S pomocí CineSurround se budou pokoušet iluzi 5.1 zvuku navodit dva reproduktory s 10W Acer Tuba CineBass subwooferem.
celý článek

 

PC noviny

datum vydání: 16.2.2008

UPC odstartovala televizní vysílání ve vysokém rozlišení
Největší kabelovka v zemi, UPC Česká republika, ve středu zahájila řádné digitální televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Na výběr jsou zatím dvě televizní stanice – National Geographic HD a Voom HD.
Praha 13.2. 2008 (iHNed)

digital_TV_350_210.jpgNational Geographic HD je anglická verze tohoto kanálu v HD rozlišení. Vysílá stereo a v systému Dolby Digital. Voom HD nabízí filmy, seriály, dokumenty, sportovní a hudební pořady a pořady ze světa zábavy. Vysílá 24 hodin denně, rovněž v angličtině, stereo a v systému Dolby Digital.
celý článek

Preview: LOST: Via Domus – Ztraceni u vás doma

Seriál Ztraceni patří mezi nejúspěšnější projekty svého druhu. Příběh několika lidí, kteří přežili leteckou katastrofu a skončili na záhadném ostrově, nedá věrným fanouškům spát. Již brzy se budete moci pustit do vypátrání celé záhady na vlastní pěst.

Platforma: PC, PS3, Xbox 360
Typ hry: akční adventura
Výrobce: Ubisoft Montreal (http://www.ubi.com/enca/)
Vydavatel: Ubisoft (http://www.ubi.com/uk/)
Distributor v ČR: CD Projekt (http://www.cdprojekt.cz/)
Homepage: http://lostgame.us.ubi.com/
Datum vydání: 26. února 2008

Úspěšných seriálů se v posledních letech objevilo hned několik. Dr. House, Kriminálka Miami nebo Prison Break patří u nás mezi ty nejpopulárnější. Do tohoto seznamu patří i Ztraceni. Co diváky, na jejich sledování tak baví? Tak především to jsou zajímavě vyprofilované postavy, povedené dialogy a jednotlivé zápletky či záhadné příběhy jako ve zmiňovaných Lost. LOST: Via Domus bude vycházet ze všech těchto předností a přidá i špetku vlastních nápadů. Pojďme se podívat, jakým způsobem nás výrobce z Montrealu uvede do stavu, abychom se cítili jako Ztraceni.
celý článek


Zaklínač láme rekordy
Společnost CD Projekt dnes prozradila, že se vynikajícího RPG Zaklínač (naše recenze) prodalo již více než 600 tisíc kopií! Zmíníme-li ještě, že tohoto čísla dosáhl jmenovaný titul za pouhé tři měsíce od uvedení na trh, zjistíme, že se jedná o vskutku nezanedbatelný úspěch.
celý článek


Přehled dění v oblasti hardware za leden 2008

(Milan Šurkala, 8.2.2008, zpráva)

Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se za právě uplynulý měsíc leden stalo.
celý článek

Závislost na internetu
Dáváte internetu přednost před jídlem, prací, sexem, večerem s přáteli? Nedokážete se přinutit vypnout počítač a věnovat se něčemu jinému, než surfování po síti? Pak možná trpíte závislostí na internetu.
Sotva začalo tisíciletí kybernetiky, máme tu problém: internet je návykový. Závislost na něm může být stejně silná jako závislost na drogách či herních automatech. Co s tím?
celý článek

Computrace - nachází ukradené notebooky
Krádež notebooku je velmi, velmi nepříjemná věc a celá situace je o poznání horší, pokud notebook obsahuje důvěrná data. I pro takový případ však existuje řešení: program Computrace, který je možno integrovat do notebooku až na úroveň BIOSu a s jeho pomocí potom v případě krádeže notebook nalézt nebo vymazat data na něm obsažená. Co všechno umí a jak funguje napoví dnešní článek.
celý článek


Ukázkové video obejití kontroly pravosti ve WinVista SP1
Adrian Kingsley-Hughes ze ZDNetu vystavil ukázkové video, které zobrazuje průběh „úpravy“ Windows Vista se SP1 tak, aby byla obelhána kontrola pravosti. O jeho počinu jsme vás informovali začátkem tohoto týdne, tenkrát se ještě Adrian nechtěl svěřovat s videem, nakonec tak přeci jen učinil. My vám nabízíme ukázku v nezměněné podobě, pouze roztažené do plné velikosti videa (Adrian má na svém blogu video z nějakého důvodu smrsknuté na poloviční rozměry)…
celý článek


S3 uvádí DirectX 10.1 grafiky Chrome 400
Nakonec to tedy nebylo koncem loňského roku, ale začátkem letošního. Hovoříme o plánovaném uvedení grafik S3 Chrome řady 400, k němuž došlo oficiální cestou právě dnes. Zatím se jedná jen o tzv. „papírové“ uvedení, reálná dostupnost grafik by měla být až koncem tohoto měsíce. My se však podíváme na to, co grafiky S3 Chrome řady 400 – už čtvrtá generace Chrome grafik, jestli se nepletu – přinesou…
celý článek


Evropská komise provedla razii v sídle Intelu v Mnichově
Brusel, 13. 2. 2008

Úředníci Evropské komise provedli včera nečekaně razii v mnichovské pobočce amerického výrobce počítačových procesorů Intel. Firma je v Evropě vyšetřována kvůli údajnému zneužití dominantního postavení na trhu.

Intel měl totiž podle bruselských úředníků poskytovat výrazné slevy výrobcům počítačů, pokud si kupovali převážně jeho procesory, ale také platil výrobcům za zpoždění nebo zrušení výroby počítačů s čipy od konkurenta AMD. Navíc prodával své čipy některým zákazníkům pod cenou, aby posílil svou pozici.

Intelu v případě, že se obvinění potvrdí, hrozí pokuta ve výši až jedné desetiny ročního obratu, tedy až jedné miliardy dolarů.

Podle agentury Reuters proběhl zátah také v centrále německého obchodního řetězce MediaMarkt, který prodává právě počítače postavené výhradně na komponentech od Intelu.

Evropská komise obvinila americkou společnost loni v červenci, ale projednávání případu začne v belgické metropoli Bruselu až letos v březnu.

 

PC noviny

datum vydání: 25.12.2007

Pozor – Microsoft zintenzivňuje kontroly počítačů s nelegálními Windows!

Podle slov Microsoftu byly v České republice doposud zkontrolovány téměř 4 miliony počítačů. K Windows XP nyní přibude i kontrola počítačů s Windows Vista. Společnost Microsoft tak nadále zintenzivňuje své úsilí v boji proti softwarovému pirátství a vstupuje do další vlny ověřování pravosti operačního systému Windows XP. Současně oznamuje nové kroky, které povedou k ochraně nového operačního systému Windows Vista před hrozbami nelegálního kopírování.
celý článek

McAfee: Největší hrozbou na internetu bude příští rok špionáž
 

Praha - Kybernetická špionáž zaměřená na státní infrastrukturu bude hlavní hrozbou na internetu v příštím roce. Počítačoví zločinci se budou dále zaměřovat na on-line bankovnictví a trh se škodlivými programy. Uvedla to antivirová firma McAfee.
Podle studie McAfee využívají vlády a s nimi spřízněné skupiny internet pro kybernetickou špionáž a k provádění kybernetických útoků. Cíle útoků zahrnují kritické systémy státní síťové infrastruktury, například elektrorozvodné sítě, systémy řízení letecké dopravy, finanční trhy a vládní počítačové sítě.

Použití internetu k webové špionáži se dnes týká přibližně 120 zemí. Řada těchto útoků má původ v Číně a tato země veřejně prohlásila, že činnost na poli kybernetické špionáže provádí.

Z počátečních ojedinělých pokusů se útoky vyvíjejí směrem k dobře organizovaným a štědře financovaným aktivitám, jejichž cílem je politická, vojenská, ekonomická a technologická špionáž.

Nové škodlivé programy jsou stále odolnější, podobně jako DNA se stále znovu upravují a obsahují vysoce propracované funkce například v oblasti šifrování. Červ Nuwar byl prvním příkladem tohoto druhu nebezpečného kódu a odborníci se domnívají, že v roce 2008 se objeví řada dalších.

Objeví se ve větší míře útoky proti telefonování po internetu a zneužití sociálních sítí typu MySpace nebo Facebook. Časté útoky směřující na banky mohou podle odborníků představovat závažné ohrožení důvěry veřejnosti v on-line bankovnictví a být brzdou elektronického obchodu. Snaha zaměřená na zabezpečení on-line bankovnictví přitom zřejmě nebude dostatečně efektivní nebo dostatečně rychlá.

Autor: ČTK


Hlavní internetovou hrozbou bude v příštím roce špionáž
Podle studie antivirové společnosti McAfee využívají vlády a s nimi spřízněné skupiny internet pro kybernetickou špionáž a k provádění kybernetických útoků. Cíle útoků zahrnují kritické systémy státní síťové infrastruktury.
PRAHA, 21. 12. 2007 (iHNed.cz, ČTK)

Kybernetická špionáž zaměřená na státní infrastrukturu bude hlavní hrozbou na internetu v příštím roce. Počítačoví zločinci se budou dále zaměřovat na on-line bankovnictví a trh se škodlivými programy. Uvedla to antivirová firma McAfee.internet-pc-klavesnice-192x.jpg

Podle studie McAfee využívají vlády a s nimi spřízněné skupiny internet pro kybernetickou špionáž a k provádění kybernetických útoků. Cíle útoků zahrnují kritické systémy státní síťové infrastruktury, například elektrorozvodné sítě, systémy řízení letecké dopravy, finanční trhy a vládní počítačové sítě.

Špionáž se týká asi 120 zemí

Použití internetu k webové špionáži se dnes týká přibližně 120 zemí. Řada těchto útoků má původ v Číně a tato země veřejně prohlásila, že činnost na poli kybernetické špionáže provádí.

Z počátečních ojedinělých pokusů se útoky vyvíjejí směrem k dobře organizovaným a štědře financovaným aktivitám, jejichž cílem je politická, vojenská, ekonomická a technologická špionáž.

Více útoků na telefonování po internetu

Nové škodlivé programy jsou stále odolnější, podobně jako DNA se stále znovu upravují a obsahují vysoce propracované funkce například v oblasti šifrování. Červ Nuwar byl prvním příkladem tohoto druhu nebezpečného kódu a odborníci se domnívají, že v roce 2008 se objeví řada dalších.

Objeví se ve větší míře útoky proti telefonování po internetu a zneužití sociálních sítí typu MySpace nebo Facebook. Časté útoky směřující na banky mohou podle odborníků představovat závažné ohrožení důvěry veřejnosti v on-line bankovnictví a být brzdou elektronického obchodu. Snaha zaměřená na zabezpečení on-line bankovnictví přitom zřejmě nebude dostatečně efektivní nebo dostatečně rychlá.

DigiWeb.cz
Autor/ři: Milan Mikulka, ČTK

ČTÚ představil plán vypínání analogu

Definitivní vypnutí analogového vysílání plánuje ČTÚ na 10, října 2010. Návrh Technického plánu přechodu nyní čeká připomínkové řízení a poté shválení vládou.
Praha, 20. 12. 2007 (iHNed.cz)

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) stále navrhuje vypnout analogové vysílání v naší zemi 10. října 2010, úřad je však připraven i na jiné varianty. Uvedl to ve čtvrtek předseda Rady ČTÚ při dnešním představení návrhu Technického plánu přechodu (TPP).

Případná změna data konečného vypnutí analogového vysílání bude záležet na připomínkách k plánu a na dohodě ČTÚ s orgány státní správy. Skepticky se k říjnovému termínu roku 2010 vyjádřil již dříve ředitel televize Nova i České radiokomunikace.

V únoru o přechodu rozhodne vláda

Ode dneška do 15. ledna se k plánu mohou vyjadřovat dotčené subjekty, následně by měl být materiál předán Legislativní radě vlády a konečnou verzi by měla vláda vydat formou vládního nařízení.

Vypínání analogového signálu začne na Plzeňsku, nejdéle budou analogový signál přijímat na Zlínsku a Jesenicku. Na květen 2008 je plánováno zahájení digitálního vysílání v oblasti Plzně a Českých Budějovic.

Přechod na digitální signál bude podmíněn pokrytím určitého území nebo počtu obyvatel. Na to, kolik domácností je vybaveno zařízením pro příjem digitálního signálu se však ohled brát nebude.

DigiWeb.cz
Autor/ři: Petr Holas, ČTK
 

Pevný disk Hitachi s kapacitou 1,5 TB?

Chystá Hitachi uvedení 1,5TB disku?1TB pevný disk Hitachi DeskStar 7K1000 známe již téměř jeden rok a nyní se začíná mohutně spekulovat o tom, co Hitachi hodlá představit na lednové Consumer Electronics Show. Firma sama těmto spekulacím dává „dostatek paliva“, neboť se pochlubili s jednoduchou upoutávkou říkající, že „1,5 is coming“. A málokdo věří, že by to mohlo být něco jiného, než pevný disk kapacity 1 500 GB. Byla to právě Hitachi, která dala jako první světu 1TB disk vybavený pěti plotnami a kdyby stejný počet dodrželi i pro 1,5TB, bude jim stačit kapacita ploten 300 GB. A to, že toto není v dnešní době žádný problém, dokazuje Samsung Spinpoint F1, který svůj terabajt skládá ze tří 334GB ploten. Současně víme, že Hitachi chce mít v roce 2011 na světě 4TB disk a tak je tento 1,5TB evoluční krok víceméně logický. Od oznámení k reálnému uvedení na trh samozřejmě uběhne nějaká doba (nejspíš opět pár měsíců), ale troufáme si tvrdit, že v létě už bychom 1,5TB Deskstar mohli koupit i v ČR.

Zdroj: Real World Labs
 


Optiarc AD-7191A - vypalujeme dvacetirychlostně

Výrobce: Optiarc
Po delší době se podíváme na zoubek DVD vypalovačce. Dnešní testovaná vypalovačka Optiarc AD-7191A je vybavena starším rozhraním PATA, a je tedy určena převážně do starších počítačů. Říkáte si, že výroba vypalovaček s tímto rozhraním nemá smysl, ale není to pravda, je mnoho uživatelů, kteří jiné rozhraní v počítači nemají a chtějí zkusit a mít nejnovější technologie, právě pro tyto uživatele je dnes testovaná vypalovačka určena.
celý článek


Power Gates - český Portal zadarmo

Originální komerční počin Portal inspiroval jednoho z nezávislých tvůrců natolik, že se rozhodl pro plnohodnotné přepracování, které nabídne všem fanouškům zadarmo. připravte se na jedinečnou logickou zábavu - Power gates přichází!
celý článek


Obchodujte na Aukru

Obchodováním na Aukru lze slušně vydělat a ještě si užijete napětí a zábavy. Vydělávat můžete prodejem předmětů v aukcích a také prostřednictvím partnerského programu - baner na Vašich stránkách. Zkuste tento typ výdělku. Registrace je zcela zdarma. Další informace na .

 

PC noviny

datum vydání: 15.10.2007

Neokrádejte své kamarády. Vypnout hlasovou schránku nestačí

11.10.2007 Michal Hron
"Na slyšenou," ozve se poté, co vám protistrana v síti O2 nezvedá telefon. Tato hláška se však spojí jako standardní hovor a vám se přičte celá minuta navíc do vyúčtování. Stejně na tom jsou i zbylí dva operátoři. Vy s tím však nic nezmůžete.
Chyba je totiž na straně volané osoby. Ta si u operátora sice zrušila hlasovou schránku, avšak zapomněla na změnu pravidel pro přesměrování hovorů. Síť poté neví, jak s daným hovorem naložit, a přehraje zmíněnou hlášku. Ta vás ale během tří vteřin obere o celou minutu.
celý článek
------------------------------------------------------------------

Bakterie budou nabíjet mobily. Prototyp již funguje

15.10.2007 Adam Pospíšil
Obyvatelé opuštěných částí Afriky mají naději, že si v budoucnu zavolají mobilním telefonem i ze svého domova. Tým amerických studentů totiž vyvinul speciální technologii, díky níž by mohla být baterie nabíjena za pomoci bakterií rozkládajících organické látky.
Jak jsme vás již během několika předešlých měsíců informovali, Afrika v současné době zažívá takzvaný „boom“ mobilních telefonů. S pomocí nejrůznějších mezinárodních organizací se tak komunikační nástroj známý především z vyspělých států světa dostává i k těm nejchudším lidem. Ačkoliv bychom mobil nalezli v čím dál větším počtu afrických domácností, málokde bychom si s ním mohli doopravdy zatelefonovat – byl by totiž nenabitý.
celý článek
------------------------------------------------------------------
Praha 6 spustila internetovou televizi

Praha - Praha 6 má od začátku tohoto měsíce vlastní internetovou televizi. Televize na adrese www.tv6.cz nabízí záznamy zpravodajských reportáží a důležitých událostí. Jde o druhou pražskou městskou část, která rozšířila svoje webové stránky o tuto službu.
celý článek
-------------------------------------------------------------------
Levná Blu-Ray čtečka 'pro všechny'  

Pokud patříte k valné většině majitelů notebooků, jejichž miláček nedisponuje mechanikou podporující next-gen formát Blu-Ray a nechce se vám kvůli nové mechanice měnit celý notebook, společnost Optiarc má pro Vás řešení.

Optiarc tvrdí, že její nová mechanika BC-5500A dokáže kromě vypalování a čtení standardních CD/DVD disků přečíst taktéž Blu-Ray média a měla by být kompatibilní s většinou notebooků, které jsou na trhu.

Cena celého řešení je relativně příjemná - $335. Společnost taktéž věří, že si díky ní mechanika najde místo i v nových mainstream noteboocích.

Zdroj: LaptopLogic.com

Policisté ze služeben neumějí zablokovat ukradený mobil

15.10.2007 
Nová služba policie, která nabízí lidem zablokování kradeného mobilu, se rozjíždí ztuha. Přesněji řečeno – nápad, se kterým přišel ministr vnitra Ivan Langer, někteří policisté ještě neumějí užít v praxi.
Policejní blokování mobilů funguje dva týdny. Využívá toho, že každý telefon má jedinečné výrobní číslo, takzvané IMEI. Stačí tedy po krádeži přinést policii záruční list nebo účet z obchodu.
celý článek
-----------------------------------------------------------------
640GB superrychlý SSD pro PCI Express ×4
Čtvrtek, 11. října 2007, 10:49 - Rubriky: ,
Společnost IOdata představila nové produkty mezi flashovými disky (SSD) spadající do rodiny Fusion-io, kterým vévodí model s kapacitou 640 GB. Kromě něj firma nabídne i menší s kapacitami 80, 160 a 320 GB, všechny určeny pro zasunutí do PCI Express ×4 slotu. Hlavní výhoda tohoto řešení, která současně s důsledkem nutnosti složit kapacitu z mnoha flashových čipů, dává nejvyššímu modelu schopnost číst data souvislou rychlostí 800 MB/s a zapisovat souvisle 600 MB/s! Něco takového se hned tak nevidí, pevných disků by pro shodnou rychlost muselo být hned několik. Jedinou nevýhodou IOdata řešení tak zůstává pouze cena. Plně v duchu současných vysokých cen SSD oproti HDD si na nejvyšší 640GB model budou muset zákazníci připravit prasátko vykrmené na zhruba 370 000 Kč. Výrobce slibuje podporu pro Windows XP/Vista a Red Hat Advanced Server 4.0, čímž patrně myslí ovladače. Na trhu se mají tyto SSD objevit v prvním čtvrtletí příštího roku.

------------------------------------------------------------------
VIA: montujte PC přímo na LCD!

Pondělí, 15. října 2007, 10:13 - Rubriky: , ,
VIA vtipně využívá vlastnosti svého vlastního řešení s nízkou spotřebou a nabízí počítač vm7700, který se dá přímo namontovat na LCD monitor. Jeho spotřeba by měla být 12 W a vystačí si bez jakéhokoliv ventilátoru. Ukážeme vám nejen specifikaci, ale i video s jeho montáží.
Vm7700 se dá přišroubovat na LCD, co mají tu vlastnost, že se dají připevnit na zeď (nebo podstavec) pomocí tzv. VESA standardu. Vm7700 tak přiděláte na každý LCD monitor mající montážní otvory ve vzdálenosti 10 cm, což je asi nejpoužívanější rozměr (označuje se též MIS-D 100). Jádrem systému bude procesor VIA C7 na 1 GHz nebo VIA Eden ULV s frekvencí 1,5 GHz (ano, to je ten, co si na 500 MHz vezme jen 1 W), umístěný přímo na základní desce, kde najdete ještě čipset VIA CX700 s integrovanou UniChrome Pro 2 AGP grafikou podporující dekódování MPEG-2/4 i WMV9. Díky tomu nemusí mít počítač žádný větrák a VIA udává celkovou spotřebu 12 W s teplotou nepřesahující 45 °C (pochopitelně při normální pokojové teplotě). Jeho rozměr je při hmotnosti 2 kg 26×180×298 mm. Zdroj ale vyžaduje externí, protože napájení je pouhých 12 V.

celý článek

------------------------------------------------------------------
Wireless USB - nadějný bezdrát

Vyhovuje Vám jednoduchost připojení všudypřítomných USB zařízení, ale vadí Vám množství kabelů? Potom nevěšte hlavu, svítá na lepší zítřky - blíží se WUSB. Pod tímto názvem se skrývá technologie umožňující bezdrátové připojení USB zařízení. Dnes se podíváme na to, jak vznikla, jak funguje a co nám, uživatelům notebooků, nabízí.
celý článek

 

PC noviny

datum vydání: 5.10.2007

Osud Galilea zůstává nejasný, rozhodnutí padne do konce roku
3.10.2007
Další osud navigačního systému Galileo zůstává nejasný. O projektu jednali v Lucemburku ministři dopravy zemí EU. Řada států vyjádřila výhrady k návrhu Evropské komise na financování a správu projektu.

Problém mají hlavně s tím, z jakých peněz by měl být tento ambiciózní a také velmi nákladný projekt hrazen. Přesto je prý EU odhodlána v projektu pokračovat. Definitivní rozhodnutí o jeho budoucnosti by mělo padnout do konce roku.
celý článek
------------------------------------------------------------------O2 karta z vánoční edice již zítra v prodeji - láká na 100% kreditu navíc
3.10.2007 Luboš Korbel
Vánoce jsou sice ještě hodně daleko, ale operátoři začínají nabízet vánoční zvýhodnění již nyní. O2 přichází se speciální edicí předplacené karty s tarifem O2 TXT, u které při prvním dobití dostanou zákazníci 100 % kreditu navíc.
  Každý, kdo si v době od 4. října 2007 do 31. prosince 2007 zakoupí O2kartu z vánoční edice s tarifem O2 TXT, dostane speciální bonus v podobě 100 % kreditu navíc k prvnímu dobití. Pro získání bonusu stačí jednorázově dobít v hodnotě minimálně 300 Kč.
celý článek
------------------------------------------------------------------
PC Power & Cooling představuje 1,2 kW zdroj
Čtvrtek, 4. října 2007  
Společnost PC Power & Cooling, známá jak svými špičkovými zdroji, tak vyvracením mýtů o jejich konstrukci, představila nový topmodel, 1 200W zdroj Turbo-Cool 1200. Ten přebírá žezlo po 1 000W kolegovi, který je na trhu již přes dva roky. Firma u nového zdroje slibuje nejen vysokou efektivitu 83 %, ale také špičkový krátkodobý výkon 1 300 W, oboje při teplotě do 50 °C.
celý článek

------------------------------------------------------------------
Počet přístupových bodů k Wi-Fi v centru Prahy výrazně vzrostl
Počet míst s připojením k bezdrátové síti Wi-Fi sice v centru Prahy rychle roste, v jejich zabezpečení však město za ostatními evropskými metropolemi zaostává.

wi-fi_350_210.jpgPodle průzkumu agentury Ernst & Young se za poslední rok počet přístupových bodů v centu Prahy (Praha 1 a 2) téměř zdvojnásobil. Roste také počet uživatelů, kteří používají šifrování. V tomto ohledu však Praha se svými 64 procenty zabezpečených přístupových bodů stále zaostává za evropským průměrem, kde jsou zabezpečeny tři čtvrtiny přístupů.
celý článek
-----------------------------------------------------------------
Příchod nových formátů displejů pro notebooky
  Taiwanští výrobci displejů, např. AU Optronics a Chi Mei Optoelectronics, vyvíjejí nové formáty displejů jako 15,6" panely s poměrem stran 16:9. Činí tak z důvodu efektivity, protože z jednoho skelného substrátu páté generace lze vyrobit pouze 15 kusů o úhlopříčce 15,4" (efektivita 80%), zatímco panelů o úhlopříčce 15,6" lze vyrobit 18 (více než 90% efektivita). Společnost Samsung zase prodává 16" panely pro notebooky.
  Mezitím výrobci notebooků připravují svoje nové modely. Asustek Computer se připravuje na 15,6" modely, Acer na 15,6" a 16" a HP také přijde s 16" notebooky. Nicméně podíl notebooků s novými úhlopříčkami displejů by v příštím roce měl být pouze 3 až 4 procenta.

Zdroj: DigiTimes.com

Konec kradeným mobilům. Operátoři je budou s policií blokovat

3.10.2007 Luboš Korbel
Ministerstvo vnitra dnes oficiálně představilo společný projekt policie a mobilních operátorů - blokaci odcizených mobilních telefonů. Po nahlášení krádeže by už nemělo být možné nadále odcizený telefon používat.

Celý systém je založen na společné databázi výrobních čísel ukradených mobilů. Podobná databáze funguje na internetu už od roku 2001, operátoři však až dosud nezavedli společný systém blokování telefonů podle jejich výrobního čísla, takzvaného IMEI.
celý článek
------------------------------------------------------------------

Pořiďte si záclonu, která nepropustí záření z mobilů. Prý se vám bude lépe usínat
5.10.2007 Adam Pospíšil
Signál pro mobilní telefony, mikrovlnné WiFi sítě, vysílání pomocí technologie Bluetooth, televize, rozhlas a mnoho dalších forem rádiového záření, které bez našeho vědomí proudí všude kolem a někdy se také označuje jako „elektrosmog“. Jak se mu vyhnout alespoň při spánku?
  Stres z elektromagnetického záření – pro některé jen paranoidní představy, pro jiné vcelku vážný problém. Jestliže patříte ke druhé jmenované skupině, máme pro vás malou útěchu v podobě „moskytiéry“, která však neslouží k ochraně před komáry či jiným hmyzem, nýbrž právě před nejrůznějšími formami elektromagnetického záření.
celý článek
------------------------------------------------------------------

Přes Skype volají miliony, ale zlatá vejce nenese

san josé/praha, 4. 10. 2007
  Telefonování přes internet je sice ve světě velice populární, ale průkopnickým firmám, jimiž jsou Skype a Vonage, zlatá vejce nenese. Právě naopak. Nevydělávají, přestože lidí, kteří jejich služeb využívají, rychle přibývá.
   Americká společnost eBay, provozující na webu aukční síň, tento týden potvrdila, že z účetní hodnoty firmy Skype, za kterou před dvěma lety zaplatila 2,6 miliardy dolarů, musí odepsat až 1,43 miliardy dolarů. Pro akcionáře to představuje velkou ránu.
------------------------------------------------------------------

Nová baterie 30 let bez nabíjení!

Baterie
   V oblasti napájecích článků pro mobilní zařízení se možná blízká na lepší časy. Vědci amerického letectva vyvinuli nový typ baterií, který bez nabíjení dokáže zařízení napájet až 30 let. Otázkou je, zdali je to opravdu pravda a kdy se případně k takové technologii dostane běžný uživatel.
  Články jsou vyrobeny z polovodičů a využívají radioizotopů jako zdroje energie. Tím, jak se radioaktivní materiál rozpadá, vyzařuje částice, které jsou transformovány do elektrické energie. Přestože to zní jako 'jaderná elektrárna', údajně nejsou produkovány žádné radioaktivní nebo nebezpečné odpady.
Zdroj: LaptopLogic.com
 

 

iq test

PC noviny

datum vydání: 24.9.2007

Skype s problémem
Otakar Hobza - redakce eMag.cz - 21. září 2007 11:28
  Populární Skype zažívá nejen období pádů ale i období útoků všelijaké havěti po síti se šířících. Tentokrát se potýká s červíkem WORM_SKIPI.A.
Skype worm
  WORM_SKIPI.A využívá chatovací funkci VoIP služby Skype. Zasílá zprávy osobám, které máte v contactlistu s odkazem, odkud se červík nenadále natáhne do vašeho PC. Odkaz se všelijakým způsobem maskuje. Například na možnost stažení erotických obrázků ve formátu *.jpg apod.
  Nebezpečí tkví právě v té skutečnosti, že vám odkaz přijde od osoby vám známé, které asi důvěřujete natolik, že nepředpokládáte jeho pravidelné zasílání červíků. Navíc je váš kamarád a je zrovna online.
  Postižení jsou zatím uživatelé na Taiwanu a v USA. Což mi připomíná jisté politické pozadí a problémy s Čínou. Skype má v současnosti více než 200 milionů uživatelů a pokud nebude problém vyřešen, tak má reálnou šanci se velmi rychle rozšířit.
  Co se stane postiženému Skypu a vašemu počítači? Automatická změna stavu na Do Not Disturb nebo na Invisible. Což je sice mrzuté, ale mrzutější je nemožnost tento stav změnit. Po infiltraci do vašeho systému se červík pokusí povypínat antiviry a jiné aplikace související s vaší bezpečností. Pohraje si se systémovým souborem HOST a zablokuje vám přístup na některé URL (tím bývají právě stránky spojené s bezpečností, jako např. AVAST).
------------------------------------------------------------------
Ďáblova bible na internetu
Tomáš Urban 24.09.2007 22:30
 
nkp.cz - Autor: www.nkp.cz

Zapůjčení Ďáblovy bible pro expozici v Národní knihovně provázely na švédské straně legrační obavy, že si manuskript necháme. Ředitel knihovny Vlastimil Ježek sice na tiskové konferenci znovu potvrdil, že bibli vrátíme, ale uvedl také, že musel být slib před zápůjčkou stvrzen i na vyšší politické úrovni. A pěněžitou zárukou ve výši výši 300 miliónů Kč. Švédští diplomaté a knihovníci ale přesto na tiskovce vytrvale opakovali, jaké úžasné výhody přináší digitalizovaná podoba manuskriptu. Stále se zkrátka třesou o lup. Digitalizovaná podoba rukopisu je ale vzdor tomu pro většinu opravdu lepší než originál. 

Codex gigas - obec boží - nebeský Jeruzalém a ďábel - Autor: www.nkp.cz
 Náhled[800x672]  
Codex gigas - obec boží - nebeský Jeruzalém a ďábel
Autor:    www.nkp.cz  

Obavy o navrácení Ďáblovy bible nejsou přesto od švédské strany docela neodůvodněné. V roce 1990 totiž Václav Havel před poslanci nového parlamentu zmínil, že by chtěl Švédsko požádat o navrácení části uměleckých sbírek ukořistěných Švédy za třicetileté války. Projev vyvolal v Evropě veselé pozdvižení, ale hned druhý den po něm si švédský parlament raději odhlasoval, že se nic vracet nebude. Kromě zápůjčky, o níž česká strana projevila zájem už na konci 19. století, se od roku 2002 začalo jednat o digitalizaci knihy.

Výhoda digitalizovaného manuskriptu proti originálu je zřejmá. Můžete si v ní listovat a číst. Na výstavě je totiž kniha ukryta pod poklopem a víc než čertíka a schéma nebeského Jeruzaléma z ní neuvidíte. Jedna stránka digitalizovaného manuskriptu zabere 650 magabitů a kniha o šestistech stranách tak vyžaduje minimálně jeden tučný hardisk. Od ledna roku 2006 se jeden takový protáčí na serverech Švédské královské knihovny. Kromě vlastního kodexu naleznete na stránkách informace o jeho vzniku, historických souvislostech, všechny samozřejmě v češtině.

Digitalizovanou Ďáblovu bibli dostala Národní knihovna plně k dispozici. Na stránkcách manuscrtiptorium.cz, kde zveřejňuje části digitalizovaných manuskriptů, byla její vybrané kapitoly před pár dny zpřístupněny veřejnosti. Výhodou proti švédské verzi je možnost prohlédnout si Bibli ve větší velikosti a český překlad Kosmovy kroniky, který si můžete číst vedle prohlížení originálu. Před započetím četby si ale uvědomte, že ji Kosmas, jako její autor, dedikoval toliko proboštu kostela mělnického, Panu Šebířovi, a v předmluvě výslovně uvedl, že si přeje "aby ji třetí oko nespatřilo". Autor druhé předmluvy byl naštěstí ke čtenářům shovívavější, když napsal: "kdož chtí, ať čtou, a kdo nechtí, ať to odhodí".

Firefox 3 - Alfa 8 verze - ke stáhnutí
Otakar Hobza - redakce eMag.cz - 21. září 2007 08:18
firefox

Společnost Mozilla Corporation před několika hodinami uvolnila svým příznivcům ke stažení oblíbený internetový prohlížeč Firefox 3.0 Alfa 8 (Gran Paradiso)
  V Alfa verzi je určen hlavně pro testery a vývojáře. Zatím tak F3 není určen koncovým uživatelům, kteří by mohli býti rozladěni případnými chybami a nedostatky, vývojáři to spolknou. Alfa 9 je plánována ke konci října.
  Jak jsme vás již informovali v článku Firefox 3 na emagu, čeká jeho uživatele řadu novinek.
Některé vám připomenu:

* Anonymitu v podobě funkce Private Browsing
* Dvoubarevný panel s adresou
* Upravená funkce stahování
* Antivirus a ochrana proti malware
* apod.

Výčet novinek je poměrně rozsáhlý a pro větší informovanost si je můžete nejen přímo vyzkoušet, ale zároveň se o nich dozvědět na serveru Mozilla Links, kde je k dispozici rozsáhlá recenze.

FIrefox 3 Alfa 8 ke stažení

zdroj: Mozilla
------------------------------------------------------------------
Univerzální napájecí konektor pro mobily: Micro USB
Pondělí, 24. září 2007, 13:56 - Rubriky: ,
Konektory Micro USB (vlevo) a Mini USB (vpravo)Zní to skoro až neuvěřitelně, ale výrobci mobilních telefonů se dohodli na tom, že by jejich telefony mohly mít univerzální konektor, kterým jsou napájeny. Udělali tak na půdě Open Mobile Terminal Platform (OMTP), což je združení iniciované mobilními operátory, které má za cíl vytvářet standardy pro mobilní telefony, které zjednodušší život uživatelům (a tím sníží náklady operátorům). A nejde jen o nějaký planý poplach, protože se dohodli vedoucí hráči ve výrobě mobilních telefonů: Nokia, Samsung, Motorola, Sony Ericsson a LG.

Univerzálním konektorem by se měl stát Micro USB, který byl přijat v USB Implementers Forum na začátku tohoto roku. Je ještě o něco menší než Mini USB (na obrázku vlevo je Micro USB), který již některé telefony na sobě mají. USB-IF samozřejmě tuto iniciativu podporuje a je nasnadě, že přes tento konektor bychom měli mobily v budoucnu nejen napájet, ale celkově připojovat k počítači.

Jeden napájecí konektor zcela jistě pomůže uživatelům, ale nejen v tom ohledu, že by byly spolu kompatibilní telefony různých značek, ale i při nákupu samotného telefonu. Očekává se totiž, že v případě jednotného standardu budou běžně k mání telefony bez napájecího adaptéru, protože ten si buď zákazník koupí sám, nebo ho má od předešlého mobilu. To samozřejmě sníží cenu prodávaných telefonů a to nejen o samotný napájecí adaptér, ale i o sníženou cenu za dopravu (krabice na mobily budou moci být menší), recyklační poplatek a v neposlední řadě také o menší maloobchodní marži. Ještě kdyby se stejně dohodli i na používání jednoho druhu paměťových karet...

Zdroje: DailyTech, Open Mobile Terminal Platform

------------------------------------------------------------------

DigiWeb.cz  22. 9. 2007  09:52

Nová bezpečnostní chyba v Adobe PDF

Petko Petkov, objevitel čerstvě opravené chyby v Apple QuickTime přehrávači, varuje před novou chybou v Adobe PDF.
reklama

Praha 22. 9. 2007 (iHNed.cz)

"Adobe Acrobat/Reader PDF dokumenty mohou být použity ke kompromitování vašeho počítače. Kompletně, neviditelně a nechtěně," uvedl Petkov na blogu Gnucitizen.

Podle Petkova stačí aby uživatel otevřel PDF dokument či navštívil stránku, která má takový dokument zabudovaný. Detailní informace Petkov zveřejní až poté, co Adobe poskytne opravu.

PDF dokumenty jsou prozatím všeobecně přijímány jako bezpečné a používané hlavně ve firemních prostředích. V současné době se staly i častým nástrojem spammerů. Bezpečnostní chyba s vlastnostmi popisovanými Petkovem by mohla znamenat velké nebezpečí. Zejména proto, že chyba by se měla týkat všech verzi Adobe Reader programu. V minulosti se objevilo již několik bezpečnostních chyb týkající se tohoto software, vždy ale ovlivňovaly pouze některé verze.

Petkov říká, že problém spočívá v problematické architektuře způsobu jak jsou čteny soubory.

DigiWeb.cz
Autor/ři: Daniel Dočekal
 

 

 

PC noviny

datum vydání: 18.9.2007

iVýzkumy-rodiče a internet

Téměř dvě třetiny respondentů – rodičů dětí do 15 let – alespoň občas kontroluje, zda jejich děti při používání internetu nenavštěvují nevhodné internetové stránky.
Více než polovina respondentů zmínila, že se zajímá o hry svých dětí a kontroluje, zda pro ně nejsou nevhodné.
Třetím hlavním důvodem kontroly počítačové aktivity dětí je nevhodný obsah (násilí, sex apod.) – uvedlo to 48% respondentů.

Graf: Zjišťujete alespoň občas, co Vaše děti (dítě) na počítači dělají? Pokud ano, co Vás zajímá?
N=501


------------------------------------------------------------------------------------------

Obousměrný internet ze satelitu.

Eutelsat a ViaSat Inc. představili na veletrhu IFA 2007 v Berlíně obousměrný internet ze satelitu.

Služba bude v Německu dostupná do konce září a ostatní vybrané země se dočkají do konce roku. Nabídka je určena především pro domácnosti a přinese dosud nespokojeným zákazníkům se stávajícím připojením výhodný poměr cena/výkon.
Tři různé služby budou zpočátku nabízet maximální rychlost:
 
  • download - 2048 kbps
  • upload - 384 kbps
     
Ceny služby a hardware stanoví až místní autorizovaný poskytovatel služby, takže zatím nelze srovnávat. Místní distributoři pak mohou rozšířit své služby například o VoIP. V Severní Americe využívá podobný systém už 250 tisíc zákazníků.
Systém se skládá ze dvou přijímacích a vysílacích jednotek:
 
  • venkovní - ODU  (67 cm anténa nebo 96 cm parabola)
  • vnitřní - IDU
Další součástí systému je nízkošumový konvertor LNB, který je schopný přijímat data až o rychlosti 4 Mbps. Je také vybaven výkonným 2 W zesilovačem pro uplink až o rychlosti 1 Mbps. Očekává se, že v roce 2010 společnost umožní navýšení rychlosti internetu ze satelitu.


 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
MaM.CZ 10. 9. 2007 00:00
Jízdní řády opravdu na iDnes.cz

Společnost Mafra oficiálně potvrdila spekulace z minulého týdne (M&M 36/2007), když oznámila odkoupení internetových domén jizdnirady.cz a idos.cz od společnosti Chaps. Součástí kontraktu je podle očekávání také dodávání technologie pro provozování jízdních řádů na serveru iDnes.cz. Kvůli nové smlouvě s Mafrou o prodeji reklamního prostoru nedávno Chaps bleskově vypověděl kontrakt s portálem Atlas.cz. Ten reklamu na Jízdních řádech prodával a až do přelomu roku si započítával i jejich návštěvnost, vlastníkem domény však nebyl. Podle ředitele multimediální divize Mafra Stanislava Holce to znamená "zpřehlednění vztahů na českém internetu". "Stávající reklamní formáty zůstávají do konce roku 2007 neměnné," uvedl k prodeji reklamního prostoru na nové akvizici zástupce obchodního ředitele Mafry Jiří Otevřel. S připočítávanou návštěvností Jízdních řádů by se iDnes.cz zřejmě dostal výrazně před portály Centrum.cz a Atlas.cz a přiblížil se Seznamu.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Komiks "Bezpečný Internet"

Nadace Naše dítě, Policie ČR a Ministerstvo školství ve spolupráci s Microsoftem představilo 4. září komiks Bezpečný Internet.

Hlavními hrdiny jeho příběhu jsou mladí kačeři Kulík, Dulík a Bubík z Kačerova, které strýček Skrblík učí bezpečně pracovat s internetem. Děti i jejich rodiče se od strýčka Skrblíka dozví, jak správně s počítačem a internetem zacházet, a jak se nejúčinněji vyvarovat hrozeb současného počítačového světa.

Velkou pozornost věnuje komiks Bezpečný Internet bezpečnosti dětí při komunikaci na internetových chatech. Rodiče a jejich děti si v komiksu mohou přečíst také rady, jak čelit hrozbám číhajícím za každým rohem virtuálního světa informací.

Na vydání komiksu dále spolupracovaly Nadace Charty 77, Poštovní spořitelna a Mladá Fronta Dnes.

Více na:

Nadace naše dítě
Microsoft
Policie ČR
 
-----------------------------------------------Mezi viry v srpnu vedl opět Trojan z rodiny Win32
Nejrozšířenější infiltrací byly v průběhu měsíce srpna trojské koně z rodiny Win32/Obfuscated. Pod tímto názvem se skrývají specificky zašifrované trojské koně. Jde především o „downloadery“ a infiltrace související s adware

security.jpgPodíl těchto infiltrací ze všech detekovaných počítačových hrozeb dosáhl v srpnu hodnoty 7,58 %, což je extrémně vysoké číslo.

Druhou nejrozšířenější hrozbou byl v srpnu Win32/Agent s pokrytím 3,40 %. Jde o soubor vícečetných infiltrací s vlastnostmi trojských koní, které se chovají jako „agenti“ v infikovaných počítačích.
celý článek
-------------------------------------------------
Používáte Skype?
Dejte si pozor na nového červa
Uživatelé Skypu by měli být ostražití před novým červem W32/Ramex.A, který se sítí šíří přes chat této aplikace
K šíření červa dochází podle serveru TechNewsWorld ve chvíli, kdy uživatelé Skypu kliknou na link poslaný prostřednictvím chatu od neznámého uživatele, nebo od jim známého uživatele, který však už byl infikován. Link vede zdánlivě na obrázek ve formátu JPG, na který byste se podle sdělení v chatu měli určitě podívat. Když však na něj kliknete, objeví se dotaz, zda má být spuštěn nebo uložen .scr soubor (screensaver). Když zvolíte variantu spustit, snaží se program prostřednictvím aplikace Skype nakazit další uživatele.

Skype informoval, že F-Secure a Kaspersky Labs vydali ke zjištění červa aktualizaci antivirového programu. "Rádi bychom doporučili našim uživatelům, aby na počítačích nechali běžet antivirový software a aby stahovali poslední antivirové aktualizace. Tak získají nejlepší ochranu proti tomuto a dalším virům," napsal v pondělí Villu Arak v bloku Skypu.

 

PC noviny

datum vydání: 1.9.2007

Souboj televizí po internetu: Volný TV je opravdu silný soupeř pro O2
1.8.2007 Jan Lodl
  Televize po telefonní lince od Volného dorazila se zpožděním, ovšem odklad službě prospěl a O2 TV dostává opravdu silnou konkurenci.
  Spuštění konkurence pro O2 TV ohlásil Volný už loni. Nakonec se ale finální realizace protáhla až na letošní léto. Zpoždění ale službě zcela jednoznačně prospělo, nabídka Volný TV je oproti konkurenční O2 TV propracovanější a nabízí také některé služby navíc.
celý článek
-----------------------------------------------------------------
Samsung vylepšuje palivové články pro notebooky
(Jan Vítek, 14.8.2007, aktualita)
Rubrika: Notebooky
Výrobci: Samsung, Toshiba
  Společnost Samsung se společně s Toshibou snaží přijít s použitelnými palivovými články pro notebooky, jež by mohly redefinovat mobilitu přenosných počítačů. Na konci minulého roku Samsung představil své články DMFC (Direct Methanol Fuel Cell), které byly schopny napájet ultrapřenosný noteook řady Q35 po celý měsíc při osmihodinovém provozu denně. Výkon baterií přitom dosahoval 650 Wh/l a celková kapacita činila 1200 Wh. Článek však byl velmi velký a tudíž nepříliš mobilní.
celý článek
-------------------------------------------------------------------
Plná verze Command & Conquer zdarma ke stažení!
Datum: 01.09.2007 15:11
Autor: Petr Prošek
  Kdo se slzou v oku vzpomíná na propařené noci ve společnosti původního Command & Conquer, jen stěží uvěří, že tomu je již neuvěřitelných 12 let, co světlo světa spatřil první Command & Conquer. Electronic Arts budou celé září oslavovat a každý týden přinesou fanouškům této slavné série realtimových strategií jedno překvapení. Prvním jest plná verze stařičké hry Command & Conquer Gold, kterou si můžete zdarma stáhnout z oficiálních stránek, a pokud dodržíte správný postup instalace a spouštění, bez problémů jí rozchodíte i na současných strojích s Windows XP. Plná verze hry je k dispozici ve dvou ISO souborech (GDI a NOD), které musíte vypálit na dvě CD nebo namountovat (třeba v DAEMON Tools). A pokud si čirou náhodou platíte účet na FilePlanet, můžete si zdarma stáhnout tři plné hry od Ubisoftu - Rayman Raving Rabbids, Prince of Persia: Sands of Time nebo Far Cry!
------------------------------------------------------------------
Za 99,- Kč zjistíte kolik dlužíte - pomocí SMS
Otakar Hobza - redakce eMag.cz - 28. srpna 2007 08:37
  CERD - Centrální registr dlužníků České republiky je informačním systémem, který umožňuje vyhledávat nesplacené závazky osob a ekonomických subjektů. Zprostředkovává zobrazení údajů vedených v jednotlivých členských registrech státní správy, bankovních registrů, databází soukromých subjektů atd.
Doufám, že vysvětlení uvedené v úvodu je dostačující. Ale proč o něm píšeme? Vždyť registr funguje již dlouho, dostatečně vstoupil do podvědomí všech, kteří si nějakou tu korunu půjčili nebo chtějí půjčit. Její existence byla opakovaně mediálně prezentována.
  Může se stát, že máte co se týče splácení úvěrů nějaký ten škraloupek. Dokonce se vám mohlo přihodit při žádosti o nový úvěr, že jste nepochodili. Pravděpodobně vaše jméno probliklo bankovnímu úředníkovi při ověřování.
Jak ale zjistit (ještě než se pro nový úvěr vypravíte), že vaše jméno nebo firma nemá záznam v tomto registru? Nově stačí zaslat jednu jedinou SMS.

SMS zaslaná na 9000999 by měla mít tvar:
* lidi: PRSMS R jméno a příjmení, adresa
* firmy: PRSMS R IČO

Cena odchozí zprávy je 99 Kč, příchozí je zdarma. V příchozí zprávě se dovíte pozitivní nebo negativní výsledek vyhledávání vašeho kontaktu v registru, v případě pozitivního nálezu i kontakt na správce databáze.
Odpověď obsahuje jen údaje o nesplacených pohledávkách z titulu půjček, úhrady zboží a služeb. Maximální počet ověření z jednoho telefonního čísla jsou 3 denně.
zdroj: Registr
Jako nabíječky mobilů poslouží v budoucnosti naše vlastní těla
31.8.2007 Adam Pospíšil
  Němečtí vědci uveřejnili výsledky studie, která dokazuje, že díky teplotním rozdílům lidského těla vůči okolnímu prostředí by v budoucnu mohl být člověk schopný vyrábět vlastní elektřinu. Mobilní telefon bychom tak mohli napájet pouhým dotykem dlaně.
  Poměrně často se setkáváme s vynálezy, které zjednodušují výrobu elektrické energie nebo snižují negativní dopad na životní prostředí. Pořizovací náklady potřebného vybavení se však mnohdy šplhají do astronomických částek (viz solární panely) a jejich koupě pro běžného člověka tak není příliš atraktivní.
celý článek
------------------------------------------------------------------
UPDATE: Nejnovější informace o demu FIFA 08
31. 8. 2007 | Rosťa Viktorin |
UPDATE: I přesto, že Electronic Arts včera přislíbili, že se hratelná ukázka FIFA 08 objeví „až“ v několika následujících dnech, již dnes je volně ke stažení. Máte-li chuť si pořádně zasportovat, rozhodně neváhejte a stahujte pouhých 478 MB velké demo.
celý článek
------------------------------------------------------------------
Antivir již nestačí. Vyplatí se i další bezpečnostní software.
30.8.2007 - Ve PC může běžet zákeřný kód, který neodhalí ani váš antivirový program. Chcete–li otestovat, zda tomu tak není, zkuste dnešní aplikaci. Ta vám prozradí, jaké rootkity jsou ve Windows aktivní.
Na celém světě dominují na počítačích operační systémy Windows. Není tedy divu, že hackeři a další narušitelé se zaměřují na napadání těchto systémů více než na jiné. Pro Windows vymýšlejí různé viry, trojské koně a další škodné programové kódy. Neustále vyvíjejí nové technologie, s jejichž pomocí jsou schopni pronikat do počítačových systémů. Jedním z posledních trendů je také využívání různých pokročilých technik ukrytí kódu – tzv. rootkit.
celý článek
------------------------------------------------------------------
3D Kozí příběh
Otakar Hobza - redakce eMag.cz - 23. srpna 2007 10:08
Animovaná komedie vycházející z pražských legend a pověstí prošpikovaná černým humorem. Příběh o lásce mezi Kubou a Kozou není jen pro ty nejmenší.
Do kin přijde Kozí příběh sice až za rok, konkrétně je v plánu termín 18.9.2008. Ale to nevadí, abychom si ho v předstihu nepředstavili.
celý článek
-----------------------------------------------------------------
HDD s 1 GB RAM cache
Otakar Hobza - redakce eMag.cz - 29. srpna 2007 13:16
  Japonský výrobce pevných disků DTS uvádí na trh svůj nový model Platinum HDD s 1GB RAM cache.
  3,5" model využívající 2,5" média s 5400 nebo 7200 RPM má ve výzbroji 1GB RAM cache a přímo integrovanou UPS.
  Tato integrovaná UPS v podobě kondenzátorů dokáže disk napájet po dobu 90s, které dostačují v případě výpadku napájení na uložení celé cache paměti na disk.
  Disk tímto svým konceptem výrazně akceleruje rychlost zápisu. Narozdíl od Flash pamětí, které mají své rychlostní limity je ukládání do RAM omezené jen rychlostí použitého rozhraní, v tomto případě SATA II. Spotřeba disku je v rozmezí 7-14W. Nabízí se o kapacitách 80, 120, 200GB, ale ceny nejsou zatím známy.
celý článek