Správa PC

   Jak se starat o to, aby se vaše pc nestalo šnekem mezi počítači? Aby byla data přehledná a rychle dostupná? Aby nedocházelo k pádu systému? Jak zálohovat vaše data? Právě tady najdete několik programů, které vám pomohou.

Záchrana dat z CD/DVD - CD/DVD recovery Toolbox (http://www.oemailrecovery.com/cd_recovery.html)

Máte špatně čitelné cd či dvd? Nejdou spustit? K záchraně dat z těchto médií použijte tento program. Licence je Freeware, lokalizace v angličtině.

Po spuštění programu vyberte disk, ze kterého chcete zachránit data. Klikněte na Next a poté zvolte místo, kam se mají zachráněná data uložit. Po kliknutí na Next označte v seznamu, která data chcete uložit a poté klikněte na Save. Data, která se podaří zachzánit najdete v adresáři, který jste předtím zvolili.

Program ke stažení zde.

 

Zde může být Vaše reklama
Velikost pole až 650x100pix
za poplatek 25Kč měsíčně, pro další informace klikněte
ZDE
(pole 3)

 

Total Uninstall (http://www.martau.com)

Čas od času se vyskytne problém, že k odinstalaci programu nestačí odinstalační soubor nebo volba v Přidat ubrat programy. Vždycky někde něco zbyde. Adresář či zápis v systémovém registru. K dokonalému odinstalování vyzkoušejte tento program. Stáhnete ho zde nebo na výše uvedených stránkách. Program má českou lokalizaci. Jde bohužel o Trial verzi s 30ti denní platností. To by ale pro konkrétní potřebu nemělo vadit.

Po spuštění programu budete mít v levém sloupci nainstalované programy v pc. Daný program označte a v liště Hledání klikněte na Najít. Program vyhledá všechny součásti programu k odinstalaci. Poté klikněte na Odinstalovat. Pak už je n zadáváte souhlas k odinstalaci. Vyčistí se opravdu vše včetně zápisů do systémového registru.

 

Everest (http://www.lavalys.com/products/overview.php?pid=3&ps=UE&lang=en)

   Potřebujete se dozvědět jaký máte hardware ve svém pc? Nemůžete najít ovladače pro jednotlivé komponenty? Pak zkuste tento program. V levé části  okna programu si zvolíte daný hardware, napravo pak vidíte jednotlivé  informace. Na spodu pravé části programu naleznete odkazy na internetové stránky výrobce s možností stažení ovladačů. Program umožňuje otestovat jednotlivé komponenty jako RAM paměti, HDD, stabilitu systému.
Program běží plně v češtině. Jde o 30ti denní verzi. Z vlastní zkušenosti vím že jde užívat i neomezeně. Program neinstaluji, jen např. v Total comanderu otevřu zazipovaný soubor a spustím položku everest.exe. Po objevení hlášky zvolím - rozbalit vše a spustit. 

Ke stažení zde. Pozn. zvolte rozbalenou nebo zazipovanou verzi poté vyplňte údaje v tabulce. Nemusí být pravé a klikněte na download.

 

jwDupFiles (http://jw.vydaje.cz/jwDuplFiles)
Máte příliš zaplněný hdd? Nemáte tam něco dvakrát? Tento program Vám to zjistí. Ovládání je velice snadné. Program je zdarma a v češtině.
Ovládání: v levém horním okně si vyberete mechaniku (disk), který chcete otestovat. Ve spodních oknech, můžete nastavit filtraci souborů, tj vyhledávat jen určité typy souborů. Vyhledávání tak je rychlejší. Pak stačí liknout na Spustit hledání. Výsledky uvidíte na druhé kartě programu. Tam také můžete s nalezenými duplicidními soubory nakládat podle svého uvážení.

Program ke stažení zde.

 

DeepBurner (http://www.deepburner.com)
Software pro vypalování vašich cd a dvd nosičů. Ve verzi zdarma umožňuje vypalovat datová cd a dvd, audio cd, iso image, a bootovatelné CD a dvd.
Verzi zdarma stáhnete zde.

Instalace: spusťte instalační program, zvolte češtinu, zatrhněte souhlas s licencí, nastavte místo instalace programu a zvolte typ instalace - Full.
Nastavení: Spusťte program, zvolte typ vypalování (datové cd/dvd, audio cd nebo iso soubor), v novém projektu nastavte sektory na cd či dvd (na vícesektorový disk lze postupně dopalovat další data).
Abyste viděli všechna otevřená okna programu, doporučuji zvolit v liště programu Okna - seřadit vertikálně. Pak budete vidět okno prohlížeče v němž budete vybírat data k vypálení a okno vaší cd či dvd kompilace. V tomto okně si také nastavujete samospouštění disku a tisk obalu.
Vypalování: Pro výběr dat na vypálení stačí přetáhnout myší data z okna prohlížeče do okna cd či dvd kompilace.
V levém spodním okně a spodní liště programu je zaplnění vašeho budoucího cd či dvd. Pro vypálení pak stačí kliknout na Zapsat disk a vybrat mechaniku v níž budete vypalovat. Poté můžete zvolit Zapisovat a proběhne vypálení na vámi zvolené CD či DVD.

 

Undelete Plus (http://www.undelete-plus.com)
Záchrana smazaných dat z HDD, Flash disků a paměťových karet. Jazyk  - angličtina. Licence - freeware
Nainstalujte program a spusťte pod uživatelským účtem s právy správce (Administrator).
Postup:V levé části okna programu (Drives) vyberte zařízení na němž chcete obnovit smazaná data. Poté klikněte vlevo nahoře v liště na Start Scan. Program proskenuje dané zařízení. Po ukončení scanu uvidíte v okně Files nalezené soubory, jejich umístění, stav, velikost a datum. V okně Types můžete tyto soubory filtrovat dle typu. Označte soubor, který chcete zachránit (zatrhněte čtvereček) a klikněte nahoře v liště na Start Undelete. Pokud se soubor podařilo zachránit, najdete ho ve složce, kterou si nastavíte v okně nad oknem Status (položka: Undelete selected file(s) to:)
Program ke stažení zde s instalací, bez instalace.


 

Hdd scan (http://hddguru.com/content/en/software/2006.01.22-HDDScan)
Další z programů pro testování harddisku. Otestuje S.M.A.R.T hodnoty a povrch disku. Testuje disky připojené přes rozhraní IDE, SCSI, SerialATA i RAID pole. Možnost otestovat i Flash disky.

V pravém horním rohu si nastavíte druh testu. Pokud nechcete disk smazat, nezadávejte volbu Erase.

Program je napsán pro operační systémy Windows 2k/XP.
Použitý jazyk Angličtina, ovládání je všas pochopitelné.
Ke stažení na výše uvedené adrese, nebo
zde.

 

Jak na Bios

Bios je základním programem počítače. Tento program je “trvale” nahrán do čipu, který je umístěn na základní desce. Zajišťuje to, aby se počítač vůbec spustil. V tomto programu nastavujete ze které mechaniky či disku má počítač startovat, jaký takt (výpočetní rychlost) má mít Váš procesor, které porty (výstupní konektory) na základní desce mají být funkční atd. atd. V tomto článku se pokusím osvětlit nastavení biosu a co znamenají chybové hlášky.
V současné době (r.2007) jsou používány 2 verze Biosu: viz obrázky >>>>>>>>>>>>

Pozn: Kliknutím na obrázek se zobrazí podrobnosti.

Jelikož je téma Biosu rozsáhlé, budou informace postupně doplňovány.

Bios na internetu:
Jak nastavit Bios: http://www.sweb.cz/abacus/bios/index.htm
http://www.pchell.com/hardware/beepcodes.shtml, http://www.pechacek.cz/jpbook/HARDWARE/HW007.htm, http://www.amptron.com/html/bios.beepcodes.html, http://www.sweb.cz/abacus/bios/bios2.htm


Ami Bios


Award Bios

 

Hard Drive Inspektor (http://www.altrixsoft.com/en/hddinsp)
Chcete vědět jak je na tom Váš harddisk? Kolik mu ještě zbývá života? Zkuste jej otestovat tímto programem. Dozvíte se jak jsou na tom jednotlivé funkce vašeho disku a také předpověď pravděpodobného pádu. Vše v číslech a grafech.
Na kartě Obecné informace, se dozvíte základní informace a případně i výstrahy na včasnou zálohu disku, v Detailních informacích podrobnosti, ve S.M.A.R.T. podrobnostech stavy chyb a v Předpovědích graficky znázorněný život harddisku.
Při instalaci programu si zvolte angličtinu, program běří v plné češtině. Pouze nápověda je anglicky.
Více na výše uvedené adrese, program stáhnete i přímo
zde.

 

CCleaner (http://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/systemove_nastroje/optimalizace_systemu/ccleaner)
Často zkoušíte nové programy či hry? Instalujete a odinstalováváte? Bohužel ne vždy všechno odinstalací zmizí. Většinou něco zůstane. Minimálně zápis v registru Windows. To pak zpomaluje start a běh Vašeho PC. Tyto registry je potřeba občas vyčistit, případně i opravit. K tomu bylo vytvořeno mnoho softwaru. Mezi nejlepší považuji program System Mechanic. Ten je bohužel placený. Lze si jej na 30 dní vyzkoušet.
Program CCleaner toho umí také dost. A navíc je zdarma. Češtinu si lze nastavit (Options - Settings - Language).V položce Čistič vyčistíte pc od dočasných souborů, složky Temporary Internet Files, Cookies, historie atd. Stačí kliknout na Analyzovat nebo Spustit Cleaner. V položce Problémy program vyhledá a opraví problémy v registrech Windows. Položka Nástroje slouží k odinstalování programů ve Windows (obdoba funkce Přidat ubrat programy) a v Možnostech najdete nastavení programu. Ke stažení na uvedené adrese, nebo
zde.

 

Stahuj Updater (http://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni/zjednoduseni_prace/automatizace/stahuj-updater)
Chcete, aby byl software ve Vašem pc vždy aktuální? Nemáte ale čas na prohlížení stránek jednotlivých programů? Tady je pomoc. Tento program porovná programy ve Vašem pc s verzemi programů umístěných na serveru stahuj.cz. Poskytuje přímé stažení novějších verzí programů, recenzce na různé programy a typy na další software. Program může běžet skrytě, startovat společně s Windows. Můžete si nastavit jak často se mají kontrolovat  nové verze software. Program je zdarma a plně v češtině. Ke stažení na výše uvedené adrese nebo přímo zde.

 

Adobe reader (http://www.adobe.com/cz/)
Tento program si musíte nainstalovat pro čtení pdf dokumentů. V tomto formátu bývá většina manuálů, e-knih atd. Program má i podporu češtiny. Je zdarma, stáhnete jej na výše uvedené adrese, kde se můžete dozvědět i další informace, nebo přímo zde, kliknutím na baner vpravo, kde si stáhnete program přímo na míru svému pc.

 

Monitor Test
Monitor Test je program, pomocí kterého prověříte vlastnosti vašeho CRT nebo LCD monitoru. Pomůže vám zjistit chyby geometrie, konvergence, odhalí slabý zdroj vysokého napětí, vadné pixely a mnoho dalšího.
Ovládání je velmi jednoduché. Program je v češtině a zdarma. Ke stažení zde.

 

Neutron (http://keir.net/neutron.html)

Neutron je velmi jednoduchý a malý synchronizační program který znovu získá přesný čas z jednoho z několika specializovaného časového serveru na Internetu.
Spusťte program, v horním řádku uvidíte čas počítače. Po kliknutí na tlačítko Get Atomic Time se načte program ze serveru a použitím tlačítka Synchronize srovnáte čas ve vašem pc.
Program je zdarma. Ke stažení na výše uvedené adrese nebo přímo zde.

 

Statbar (http://www.statbar.nl)

Šikovný monitorovací program. Lišta, která vám okamžitě sděluje nastavené informace jako místo na disku, datový přenos, stav a zatížení paměti a procesoru, dobu spuštění pc, stav baterie, ale i ovládání cd či dvd mechaniky a nastavení hlasitosti. Jednotlivé funkce lze volitelně zapínat. Lišta se zobrazuje v horní či spodní části plochy. Lze nastavit její vzhled. Do menu lišty se dostanete, kliknutím na ní pravým tlačítkem myši.
Program je v zdarma. Aktuální verzi stáhnete na výše uvedené adrese, českou verzi viz tlačítko v pravém dolním rohu tabulky.

česká verze ke stažení

 

Total Commander (http://www.ghisler.com)

   Okna, okna a zase okna. že už se v tom nevyznáte? Není divu. Všechno se překrývá a když potřebujete něco překopírovat, smazat, sbalit či rozbalit, nebo přejmenovat? No comment.
Pro větší přehled se používají speciální programy tzv. souborové manažery. Jedním z nich je i tento program. Je plně v češtině, přehledný, instalace je jednoduchá, ovládání také. Je zdarma. Jedná se o shareware. Jediné omezení je, že při startu musíte kliknout na požadované tlačítko.
Program umí také posílat data na internet přes ftp protokol. Použití např. pro aktualizaci vašich internetových stránek.

Stáhnout v.7